sobota, 25 stycznia 2014

Terapia Uważnośći w Warszawie -Mindfulness


MBCT (Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, Mindfulness-Based Cognitive Therapy; MBCT; Segal, Wiliams i Teasdale, 2002) jest oparty na programie MBSR, podobnie jak on umożliwia rozwijanie uważności, jednakże dodatkowo zawiera elementy terapii poznawczej: materiały psychoedukacyjne i ćwiczenia zaprojektowane do leczenia i głównie zapobiegania nawrotom depresji. Istnieje już parę randomizowanych badań MBCT, które wykazały, że jest ona skuteczna w redukcji nawrotów depresji opornej na leczenie (Ma & Teasdale, 2004 Teasdale i inni, 2000).
Do wzięcia udziału w MBCT nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie medytacyjne.
MBCT składa się z 8 trwających ok.  3 h spotkań i jednego 5-7 h spotkania, tzw. dnia uważności. Nieodłącznym elementem treningu są ćwiczenia wykonywane pomiędzy spotkaniami (praca własna). W związku z czym trening wymaga zaangażowania i motywacji. Program czytaj dalej.
PROGRAM:
Każde spotkanie składa się z prowadzonego ćwiczenia uważności (kierowanej medytacji), wymiany doświadczeń między uczestnikami (dociekanie), ćwiczeń i dyskusji.
Formalne ćwiczenia uważności to m. in.:.:
  1. uważność oddechu
  2. uważność ciała (skanowanie ciała)
  3. uważność myśli i emocji
  4. uważność w ruchu
Istotna jest gotowość do regularnej codziennej praktyki. Każdy uczestnik treningu otrzymuje materiały szkoleniowe oraz płyty CD umożliwiające ćwiczenie w domu.
Praktykowanie uważności, poprawia koncentrację i funkcje poznawcze, a także nastrój i dobrostan psychofizyczny. Podobnie jak woda drąży skałę tak uważność ma potencjał zmieniania naszej postawy wobec stresu, trudności i problemów, a także tych aspektów siebie, których nie akceptujemy. Zamiast walczyć z nimi, stajemy się bardziej współczujący i akceptujący, dzięki czemu w naturalny sposób zwiększa się nasza zdolność do puszczania ich i lepszego radzenia sobie ze stresem.
Ćwiczenia te, jeśli praktykowane sumiennie, pozwalają na bardziej świadome i zgodne ze swoimi wartościami życie. Zmniejszają przeżywanie stresu i skłonność do nawykowych zachowań będących źródłem dalszych problemów (np. objadanie się, uzależnienia, impulsywność i inne), a zwiększają zdolność do przeżywania pozytywnych stanów emocjonalnych i równowagi psychicznej.

Potencjalne efekty z uczestnictwa w programie MBCT:
  1. nauczenie się skupiania na chwili obecnej, zamiast podążać w przyszłość lub przeszłość,
  2. dostrzeganie nie w padanie w automatyczne schematy umysłu,
  3. bycie w stanie umysłu, w którym doświadczasz świata bezpośrednio i nieoceniająco,
  4. rozpoznawanie, kiedy nastrój zaczyna się obniżać i zapobieganie dalszej spirali wpływu negatywnego myślenia i emocji na siebie wzajem,
  5. odkrycie i nauczenie się, że nasilone i niechciane myśli i uczucia mogą być utrzymane w świadomości i widziane z zupełnie innej perspektywy.
 Jak uważność pomaga zredukować spiralę obniżającego się nastroju?
1.         Kiedy wkraczasz w fazę swojego życia, podczas której jesteś podatny na depresję, tracisz kontakt z tym co się wokół ciebie dzieje. Jest to rodzaj wizji tunelowej, widzisz tylko część krajobrazu. Nie zauważasz nawet momentu kiedy spirala obniżonego nastroju się rozpoczyna. Praktyka uważności pomaga ci widzieć wyraźniej schematy umysłu i uczy jak rozpoznawać, kiedy twój nastrój zaczyna się obniżać. Oznacza to, że możesz szybciej zorientować się co się z tobą dzieje.
2.         Kiedy tracisz kontakt z tym co się dzieje wokoło, stawiasz barierę pomiędzy sobą a tymi małymi rzeczami w życiu, które mogą dawać przyjemność. Ta tendencja może dojść do ekstremum w przypadku klinicznej depresji, gdzie jest nazywana „anhedonią” (brak przyjemności z rzeczy które zazwyczaj ją dawały). My wszyscy możemy znać uczucie kiedy nie cieszą nas małe rzeczy wokół nas, szczególnie kiedy jest zbyt dużo do zrobienia w pracy lub w domu albo jesteśmy zajęci jakimś projektem. Uważność uczy cię jak przywrócić kontakt z doświadczeniem bycia żywym/obecnym.
3.         Obniżony nastrój może przynieść wspomnienia i myśli z przeszłości i sprawić, że będziesz się martwić przyszłością. Uważność pomaga zatrzymać eskalację negatywnego myślenia i nauczyć cię skupiać się na chwili obecnej, zamiast podążać w przyszłość lub przeszłość.
4.         Kiedy zaczynasz czuć się przygnębiony, zwykle reagujesz jakby twoje emocje były problemem do rozwiązania. Zaczynasz próbować wykorzystać do tego strategię krytycznego myślenia. Kiedy to nie pomaga, podwajasz zwoje wysiłki. Kończy się to gonitwą myśli, rozmyślaniem, ruminacjami i życiem w swojej głowie. Uważność pomaga ci wejść w alternatywny stan umysłu, który zawiera myślenie ale jest też od niego bardziej rozległy. Uczy cię przestawiania mentalnych biegów, z trybu w którym umysł zdominowany jest przez krytyczne myślenie (co może prowokować i wzmacniać spiralę obniżonego nastroju) na inny tryb umysłu w którym doświadczasz świata bezpośrednio, niekonceptualnie i nieoceniająco
5.         Kiedy cierpiałeś na depresję, naturalnym jest, że obawiasz się jej nawrotu. Na pierwszy znak, możesz próbować tłumić objawy, udawać, że nic się nie dzieje albo odsuwać od siebie niechciane myśli czy wspomnienia. Takie tłumienie często nie jest skuteczne, a rzeczy których chciałeś się pozbyć wracają z nową siłą. Uważność przyjmuje inne podejście. Pomaga rozwinąć twoja chęć do doświadczania emocji, twoja zdolność do bycia otwartym na bolesne emocje. Daje ci odwagę do pozwolenia negatywnym nastrojom, myślom i wrażeniom przychodzić i odchodzić, bez walczenia z nimi. Odkrywamy, że ciężkie i niechciane myśli i uczucia mogą być utrzymane w świadomości i widziane z zupełnie innej perspektywy – perspektywy, która przynosi ze sobą poczucie ciepła i współczucia do cierpienia jakie doświadczasz.
6.         MBCT jest bardziej efektywne niż dawki podtrzymujące antydepresantów w zapobieganiu nawrotom depresji. Trzy-czwarte ludzi biorących udział w MBCT równocześnie z przyjmowaniem antydepresantów były zdolne odstawić leki w czasie 15 miesięcy. MBCT może też zmniejszyć intensywność występowania symptomów  u ludzi doświadczających epizodu depresji.
CENA: 95 zł/3h (pierwsza wpłata wynosi 160zł)
START: Trwają zapisy do kolejnej grupy

CZAS TRWANIA: 8 tygodni (co niedzielę) + tzw. dzień uważności (jedno spotkanie trwające 5-7h)

Osoby zainteresowane "Terapią Uważności" w FreeMind Centrum Psychoterapii Indywidualnlej i Grupowej w Warszawie uprzejmie prosimy o kontakt emailowy: biuro@freemind.com.pl


7 komentarzy:

  1. Hi there, after reading this amazing paragraph i am as well cheerful to share my knowledge here with colleagues.



    Feel free to surf to my web blog ... weight loss acupuncture

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    kto prowadzi program? Skąd ma certyfikat i ile czasu własnej praktyki?
    Pozdrawiam
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie, zajęcia prowadzone są przez pana Filipa Kołodziejczyka

      Psycholog, trener, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel MBSR i terapeuta MBCT (http://www.institute-for-mindfulness.eu/mbct.html).
      Ukończyłem pierwszy w Polsce trening nauczycielski, prowadzony przez niemiecki Institute for Mindfulness Based Approches. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mindfulness. Członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

      Usuń
  3. W sumie ja pierwszy raz słyszę o takich rozwiązaniach, ale jeśli są skuteczne to bardzo dobrze. Moim zdaniem najwięcej osób ma problem z uzależnieniem od alkoholu i w tym kierunku należy pomagać. Z tego co mi wiadomo to w ośrodku https://detoksfenix.pl/ można odbyć bardzo skuteczną terapię.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mim odkryciem jest terapia behawioralna Łódź, która świetnie się u mnie sprawdza. Polecam ją każdemu, kto ma problemy z lękiem czy też depresją.

    OdpowiedzUsuń
  5. W momencie gdy ktoś potrzebuje pomocy to ja jestem zdania, że dobrze jest w takiej sytuacji udać się do psychologa. W przypadku leczenia nerwic bardzo dobrym rozwiązaniem jest chodzenie do https://www.terapiapoznan.pl/leczenie-nerwic/ i jak dla mnie takie kwestie są oczywiście również bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za Twój komentarz. Odpowiedź otrzymasz w ciągu godziny.

grupa wsparcia w żałobie (2) ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej (1) Akcja nieMOŻLIWE - kongres (1) Apetyt i Głód ! kontrola umysłu (1) Avocado - suplement diety (1) Choroba Alzheimera (1) Cukier w napojach i słodyczach (1) Cukrzyca ciążowa (1) Czy to depresja (1) Czytamy etykiety (1) Darmowy pomiar masy składu ciała (1) Depresja - nie bój się krzyczeć !!! (1) Dieta a depresja (1) Dieta w Endometriozie (1) Dlaczego „Najlepiej spożyć przed” Może Zniknąć z Opakowań? (1) Fobie proste! (1) Grejpfrut-dieta i zrzucanie kalorii (1) Herbata właściwości lecznicze (1) Jak czytać daty ważności na opakowaniach? (1) Jojo efekt (1) Kampania Be FreeMind (1) Kawa a odchudzanie (1) Koniec śmieciowego jedzenia w szkołach (1) Leki przeciwbólowe bez recepty (1) Leki przeciwbólowe-psycholog radzi (1) Letnia dieta dietetyka (1) Nocny Zdrowy Sen-Cz.III (1) Odchudzające herbatki (1) Otyłość u Dzieci (1) Otyłość – ciężar dla ciała i dla ducha (1) Pomiar składu ciała (1) Psychiatra dla psychoterapeuty (1) STIKEEZ-czym są dla dzieci (1) Seler - sprzymierzeniec walki z nadwagą (1) Sposoby na zmianę sposobu myślenia (1) Street Food (1) Stres - czym on jest? (1) Stress II (1) Subiektywnie o lęku! (1) Tania konsultacja psychologiczna (1) Tłusty czwartek (1) Tłuszcze trans (1) Wakacyjne rewitalizacje - zdrowy sen cz.I (1) Wakacyjne rewitalizacje: STRES (1) Warsztat - Jak skutecznie radzić sobie ze stresem (1) Wesołych Świąt (1) Witamina D a Depresja! (1) Wspominanie posiłków (1) Wykład o herbacie (1) Wyzwania na 2014 (1) Właściwości zielonej herbaty (1) Zabawki na Dzień Dziecka (1) Zdrowy sen -część II (1) Zdrowy styl życia (1) Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD i ADD) (1) Ziła lecznicze (1) alkohol chorobą emocji (1) alkoholizm (1) alkoholizm na obcasach (1) choroba alkoholowa (1) co (nie) powiedzieć osobie w depresji (1) co kryje makaron? (1) czekolada jako przysmak (1) czy warto i ile jeść czekolady (1) czym jest depresja. definicja depresji (1) desery w depresji (1) dieta a bieganie! (1) dieta oczyszczająca (1) dieta w depresji (1) dietetyk kobiet (1) fobia spoleczna (1) grupa uważności (1) hormony stresu (1) jedzenie chipsów (1) jedzenie na ulicy (1) jedzenie ulicy (1) kalorie podczas imprezowania (1) kampania be freemind dietetyka (1) konsultacja dietetyczna (1) leczenie diety w depresji (1) metabolizm (1) mindfulnes (1) nadwaga wśród najmłodszych (1) niezdrowy trym życia (1) objawy stresu (1) otyłość i nadwaga u dzieci (1) pasta i basta (1) pewność siebie (1) pierwsza wizyta u dietetyka (1) pomoc psychoterapeuty w żałobie warszawa (1) produkty przyspieszające metabolizm (1) przekąski w diecie dziecka (1) psychologia a dietetyka (1) skuteczna dieta (1) stres (1) terapia uzależnień (1) ujemne kalorie (1) uważność (1) uzależnienie od alkoholu (1) warszawadietetyk.pl (1) warszawapsycholog.pl (1) wsparcie i pomoc dietetyka (1) zagrożenia i nawyki żywieniowe (1) zapotrzebowanie organizmu na wodę (1) zdrada małżeńska (1) Światowy Dzień Makaronu (1) Życie z depresją - pod chmurnym niebem (1) żałoba warszawa (1)