CZY NIEPICIE WYSTARCZY?

- Czego jeszcze chcesz, przecież nie piję!
- I co z tego? Nadal jesteś rozdrażniony, niezadowolony, znikasz z domu a jak jesteś to wszystko Ci przeszkadza a my wszyscy Cię atakujemy.
Taki krótki dialog często słyszymy w gabinecie. Nasuwa się pytanie, czy samo przerwanie picia jest wystarczające? Jest to ciężkie i wymaga wysiłku, ale jeżeli nie przynosi satysfakcji i poprawy jakości życia, to odpowiedź brzmi NIE WYSTARCZY.
Ostatnie lata są związane z rozwojem nauk o mózgu wchodzących w skład medycyny i psychologii. Naukowcy dostrzegają coraz więcej powiązań między odczuwaną satysfakcją z życia, lub jej brakiem, a funkcjonowaniem poszczególnych obszarów naszego mózgu.
Dr D. Amen – neurolog kliniczny i psychiatra, dyrektor medyczny kliniki w Kalifornii – prowadząc badania między zachowaniem a funkcjonowaniem mózgu odkrył, że zmieniając funkcjonowanie naszego mózgu możemy zmienić odczuwaną jakość naszego życia. Aby stymulować odpowiednie obszary i struktury w mózgu nie musimy używać elektrod, łykać tabletek lub przyjmować substancje zmieniające świadomość. Można to robić m.in. za pomocą aromaterapii, relaksacji, medytacji, muzykoterapii, rozwijaniu uważności i koncentracji, poszukiwaniu sensu i celu swoich działań, bliskości, budowaniu szczerych relacji.
Wielowymiarowe podejście do pacjentów uzależnionych pozwala zbadać jaką rolę pełni w ich życiu nałóg. Głębsze spojrzenie pokazuje, że pod płaszczem uzależnienia czai się ból, który alkohol miał koić, a w końcu potęgował. (za: Kapler, L. A., Współczesne obrzeża terapii uzależnień, w: TUW 1/2013).
Bazując na naszych doświadczeniach i najnowszej wiedzy naukowej My również wzbogacamy i rozszerzamy naszą ofertę terapeutyczną. Podstawą naszej pracy jest poznawanie siebie, swojej choroby i narzędzi przydatnych w utrzymywaniu trzeźwości. Przebywanie w małej grupie może dać poczucie bezpieczeństwa, jak również zapewnia indywidualne podejście do każdego uczestnika. Równoległa praca z terapeutą indywidualnie uzupełnia ten proces.
Wspólnie analizujemy interakcje i trudności w budowaniu trwałych i relacji. Stałym elementem są treningi relaksacyjne, m.in. autogenny, progresywny, fantazja sterowana, pomagające redukować napięcie i stres. Jest możliwość skorzystania z masażu, który ma działać rozluźniająco. Nowością są wprowadzane zajęcia pilatesu i jogi, które pozwalają wzmacniać ciało i poprawiają samopoczucie. Elementy medytacji i mindfullness działają wyciszająco, stabilizująco i pomagają zwiększyć świadomość swojego działania. Budowaniu zrównoważonego życia towarzyszy równoważenie neurochemiczne i psychologiczne.
Poznawanie siebie w wielu płaszczyznach, wzmacnianie sprawczości i odpowiedzialności zwiększa motywację do samoleczenia.
Autor: Iwona Środek - terapeuta uzależnień FreeMind Centrum
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuje za Twój komentarz. Odpowiedź otrzymasz w ciągu godziny.